• גל דקל

משבר הקורונה- כיצד הקיבוץ יכול לתמוך בחבריו בעלי העסקים

בקיבוצים כמו בכל הארץ, חברים בעלי עסקים שהכנסתם נפגע קשות בשל משבר הקורונה.

כקהילה שיתופית תומכת, יש מקום לבחון כיצד ניתן לתמוך בחברים העצמאיים, ולאפשר להם להתמודד עם התקופה הקשה ביתר קלות.

העצמאיים בישראל לא זכאים לדמי אבטלה/חל"ת, אך גם הממשלה מבינה את גודל המשבר ומנסה לפעול למען העסקים הקטנים, במתן מענק חד-פעמי, דחיית תשלומים, קידום מועדי תשלום.

תקופת המשבר- בשלב זה המשבר מתגלגל והעסקים סגורים או פועלים במינימום. אך גם לאחריו תידרש תקופת החלמה ובנייה מחדש. בה קונים ימנעו מרכישות, יצמצמו הוצאות ובעלי העסקים, גם לאחר פתיחת העסק ימשיכו לסבול מירידה בהכנסות.

להלן מספר פעולות אפשריות

שכירות מבנים- בקיבוצים בהם חברים שוכרים מבני ציבור לפעילות העסק

1. דחייה או ביטול שכ"ד ל3 חודשים – עד יעבור ההסגר והעסקים יחזרו לפעולה חלקית לפחות.

2. דחייה או ביטול תשלומי ארנונה ל3 חודשים- המדינה דחתה את תשלומי הארנונה לעסקים. הקיבוץ יכול לוותר על התשלום ולספוג את העלויות.

3. גביית חשמל ומים במבנים המושכרים- במידה ויש מונה התשלום לפי שימוש. במידה ואין מונה ונקבע תשלום קבוע- הגבייה בהנחה של 50% או ביטול התשלומים ל3 חודשים.

הערה: חודשים מרץ ואפריל- העסקים יהיו סגורים לאור ההחלטות האחרונות על צמצום פעילות עד אחרי הפסח. חודש מאי עוד רחוק ולא

ידוע. ניתן לקבל החלטה חודש בחודשו. אבל המצב יוצר מתחים ולחץ. לכן ההמלצה שלי היא לאשר לפחות חודשיים של דחייה או ביטול תשלומים ולחזור לדיון נוסף בעוד כמה שבועות, לגבי מאי וההמשך.

חלף פרנסה- בקיבוצים המשתנים, בהם החברים העצמאיים לא זכאים לרשת ביטחון או דמי אבטלה.

4. זכאות לרשת ביטחון ל3 חודשים, חישוב ביחס להכנסה בחודשים המקבילים בשנת 2019 או כל תחשיב אחר. (רשת ביטחון היא סכום לבית אב שנקבע ע"י הקיבוץ ומבטיח חיים בכבוד. זכאים לרשת ביטחון הם חברים באבטלה או ללא יכולת התפרנסות עצמאית, שביטוח לאומי אינו מכיר בהם. בכל קיבוץ רשת הביטחון מוגדרת קצת אחרת).

5. בחינת זכאות למענק מדינה- במידה והחבר העצמאי זכאי למענק לפי הקריטריונים, אך לא יכול לקבל אותו מהמדינה (בעיקר במצב של ניהול הנה"ח דרך הקיבוץ) ייתן הקיבוץ את המענק לחבר.

6. חל"ת- ניתן לקבל החלטה לשלם חל"ת לכל העצמאיים, כאשר הסכום נקבע ע"פ הקריטריונים של הביטוח הלאומי. וזאת כחלופה לרשת ביטחון, ועל מנת לשמור על החלטות הקיבוץ ללא פריצת ההסכמות.40 צפיות0 תגובות